Ještě více o Harrym

3. února 2009 v 15:45 | Janette Baborake

Filmy

Po velkém úspěchu knih byly rovněž natočeny filmy, na které autorka přímo dohlížela. V nich byly do značné míry dodrženy události a prostředí z knihy, ve třetím díle jsou pak rozdíly větší. Harryho Pottera ve všech dílech ztvárnil Daniel Radcliffe.
 • Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Philosopher's Stone) - režie Chris Columbus, 2001. Zajímavé na tomto filmu je, že všechny scény, v nichž byl zmíněn Kámen mudrců, byly točeny dvakrát, neboť v USA je tento kámen nazýván "Sorcerer's Stone". Navíc film měl být natáčen s americkými herci v USA v poněkud modernějším pojetí, což autorka jednoznačně zamítla. Kvůli tomu na něm nakonec odmítl pracovat Steven Spielberg.
 • Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets) - režie Chris Columbus, 2002
 • Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) - režie Alfonso Cuarón, 2004
 • Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire) - režie Mike Newell, 2005
 • Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix) - režie David Yates, 2007
 • Harry Potter a princ dvojí krve (Harry Potter and the Half-Blood Prince) - režie David Yates, očekávána premiéra 21.11.2008 (ČR 27.11.)
 • Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter and the Deathly Hallows) - očekávána premiéra do roku 2010
Návštěvnost filmů o Harry Potterovi je hodně vysoká a vedle jednotlivých dílů Pána Prstenů, Hvězdných válek, Pirátů z Karibiku a filmu Titanik se řadí k nejúspěšnějším filmům všech dob. Druhý díl Harry Pottera k 31. 12. 2004 obsadil třetí místo s celosvětovou tržbou 968,8 mil. dolarů, první díl pak osmé místo s tržbou 866,3 mil. dolarů. Třetí díl, který je ovšem v některých státech stále v distribuci, pak čtrnácté místo s tržbou 789,5 mil. dolarů.

Zajímavosti

 • Harry Potter and the Half-blood Prince je první knihou, která je v Británii vydána ve stejnou chvíli jak v normální tištěné, tak v brailleovské edici.
 • Jméno hudební skupiny Sudičky (The Weird Sisters), která hraje na Bradavickém plese ve čtvrtém dílu, je odkazem na dílo Williama Shakespeara. Jedna ze skladeb soundtracku k třetímu filmu je právě ztvárněním písně tří sudiček ze hry Macbeth.
 • Bradavický vlak, kterým se studenti dopravují z Londýna do školy, vyjíždí z nástupiště "devět a tři čtvrtě" na King's Cross Station. Rowlingová zde vyšla z britské legendy, podle které je pod 10. nástupištěm pochováno tělo jednoho z keltských válečníků, a také proto, že se na 'King's Cross Station' seznámili její rodiče.
 • Přítelem a spolupracovníkem Albuse Brumbála v knize Kámen mudrců je Nicolas Flamel. Alchymista stejného jména skutečně žil v Paříži, kde je po něm a jeho ženě pojmenováno několik ulic.
 • Kromě Flamela je jedinou skutečnou postavou v knihách Natalie McDonaldová, studentka zařazená do Nebelvírské koleje. Tato Harryho fanynka poslala autorce e-mail, ta však stihla odepsat až den poté, co dívka zemřela na rakovinu. Po její smrti udržovala Rowlingová kontakt s její matkou a rozhodla se zařadit ji do čtvrtého dílu.
 • Mnoho scén odehrávajících se v Bradavické škole se ve skutečnosti natáčelo na Oxfordské univerzitě.

Charakteristika postav

Svět Harryho Pottera

Podobně jako J. R. R. Tolkien, i J. K. Rowlingová stvořila při psaní Harryho Pottera fantasy svět s vlastními zákony. Na rozdíl od klasické fantasy tolkienovského typu se ovšem Harry Potter neodehrává v minulosti (tedy ve světě podobném např. evropskému středověku), ale v přítomnosti, v jakémsi paralelním světě. Čarodějové se vyskytují ve Velké Británii (a jiných státech světa, jak se Rowlingová postupně zmiňuje v 4. a 5. díle) jako obyčejní lidé neschopní kouzlit, zvaní mudlové. Dovedně se skrývají, aby je mudlové neodhalili - ochrana světa čarodějů před nežádoucí pozorností ostatních je jedním z nejdůležitějších zákonů kouzelnického světa, nad jejichž dodržováním bdí Ministerstvo kouzel. Kouzelníci tak žijí stranou od lidí, buď přímo v kouzelnických vesnicích (např. Prasinky, některé londýnské ulice), nebo skrytě za pomoci kouzel přímo v mudlovských městech a ulicích (v pátém díle je takto zmíněno sídlo Fénixova řádu v nezakreslitelném domě).
Knihy o Harry Potterovi se věnují především kouzelnické škole, která se jmenuje Bradavice (orig. Hogwarts). Škola má sedm ročníků a čtyři koleje: Nebelvír (orig. Gryffindor), Havraspár (orig. Ravenclaw), Mrzimor (orig. Hufflepuf) a Zmijozel (orig. Slytherin). Je to škola internátní, takže většina žáků zde (kromě Vánoc) stráví celý školní rok. Vyučují se zde různé čarodějné předměty, jako např. kouzelné formule, přeměňování, péče o kouzelné tvory, Obrana proti černé magii, bylinkářství, jasnovidectví, astronomie, studia mudlů, starodávné runy, věštění z čísel atd. Ředitelem školy je slavný čaroděj Albus Brumbál (orig. Albus Dumbledore). Zlo v kouzelnickém světě představují kromě běžných piklů a kouzelníků, které nemají rádi mudly či čaroděje z mudlovské krve, především stoupenci Lorda Voldemorta, 2. nejmocnějšího (po Brumbálovi) čaroděje všech dob. Tito takzvaní smrtijedi se dorozumívají pomocí zvláštních znamení vypálených na předloktí. Proti nim bojují speciálně školení kouzelníci, tzv. bystrozoři. Smrtijedi obvykle po dopadení a odsouzení skončí v kouzelnickém vězení - Azkabanu, které je střeženo děsivými strážci, tzv. mozkomory.

Parodie

Mezi četné knižní parodie Harryho Pottera patří například Barry Trotter (od Michaela Gerbera), Porri Gatter (běloruská řada knih - Andreyi Zhvalevskiyi a Igor'Miyt'ko), Tanya Grotterová (rusko, Dmitri Yemetz), Heri Kókler (K. B. Rottring', maďarsko, autor je podepsán pseudonymem, přičemž kromě slovní hříčky na "J. K. Rowling" připomínají jeho iniciály zkratku "kb.", znamenající "přibližně", zatímco "rotring" znamená v maďarštině "propiska"). Natočeny byly také dvě scénky pro pořad Saturday Night Live. V jednom díle Simpsonů se Bart a Lisa ocitli v rolích kouzelnických učňů a museli porazit temného čaroděje Lorda Montymorta (Montgomery Burns).
 • Knižní česká parodie: Harry Trottel a kámen MUDr. Tse, na tuto knihu bylo navázáno pokračování Harry Trottel a Ta jemná tenata, Harry Trottel a posel Talibánu
 • Plánovaná česká filmová parodie: Pepa Hrnčíř a Venušin Kámen
 • Dabovaná česká parodie: Barry Bottle a vinný sklípek, Henry Propper

Podobnost se skutečnými postavami

 • Příznivci Vladimira Putina nařknuli tvůrce filmových adaptací, že při ztvárnění postavy skřítka Dobbyho vyšli ze vzhledu tohoto ruského prezidenta.
 • Kanadský exministr Pierre Pettigrew vstoupil do politiky ve stejný rok (1994), kdy v knihách uprchl Harrymu zrádce jeho rodičů, Peter Pettigrew.
 • Přezdívku Harry Potter dostala celá řada dalších osobností - nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, bulharský politik Nikolay Vassilev nebo švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann.

Kontroverze

Série o Harry Potterovi vyvolala celou řadu sporů. Podle Americké asociace knihoven patří od roku 1998 tyto knihy mezi nejžádanější. Stížnosti směřují často k tomu, že knihy podporují okultismus, satanismus, jsou násilnické a obsahují motivy kritizující rodinný život. Některé křesťanské spolky ve Spojených státech je proto zavrhují coby přímou propagaci čarodějnictví. Knihy kritizoval i současný papež Benedikt XVI. v době, kdy byl ještě kardinálem. Na druhou stranu řada církevních hodnostářů knihy naopak podpořila. Stížnosti věřících byly parodovány např. v seriálu Simpsonovi, kde věrný křesťan Ned Flanders předčítá Harryho Pottera svým dětem, přičemž příběh uzavírá slovy "a tak se Harry Potter propadl se všemi svými kouzelnickými kamarády do pekla za provozování čarodějnictví." Synové pak zatleskají a Ned vhodí knihu do krbu.

Komunita fanoušků

Světem Harryho Pottera se zabývá početná komunita fanoušků, uznávaná i samotnou autorkou. Ta po vydání šestého dílu série poskytla exkluzivní rozhovor zástupcům dvou největších fanouškovských webů.
Mezi kratochvíle oddaných čtenářů patří psaních vlastních příběhů ze světa Harryho Pottera - tzv. fanfiction. Nejrozsáhlejším takovým dílem je český "Harry Potter a Pán smrti" [1] (alternativa k 6. dílu), čítající přes dva tisíce stran.

Viz též

Externí odkazy

Reference

 1. Aktuálně.cz - Český název nového dílu? Harry Potter a Relikvie smrti

Harry Potter a česká čtenářská komunita

České stránky o Harrym Potterovi
České fanfiction archivy a stránky o fanfiction:
Diskusní kluby věnované Harrymu:
Internetové školy (Bradavice):
logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí multimediální obsah k tématu
Projekt Wikicitáty obsahuje sbírku citátů v angličtině k tématu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama